غواصی در جزیره کیش

معرفی سایتهای غواصی در جزیره کیش

غواصی در جزیره کیش

سایت غواصی در جزیره کیش

این جزیره بیضی شکل با مساحت تقریباً نود کیلومتر مربع و با طول پانزده و عرض هفت کیلومتر ، در جنوب غربی بندر عباس و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است . فاصله دریایی این جزیره تا بندر لنگه پنجاه مایل دریایی است . جزیره کیش از نظر محیط زیست طبیعی ، یکی از بکرترین مناطق خلیج فارس بوده و به جرأت می توان گفت که ریف های مرجانی شرق جزیره کیشاز غنی ترین و زیباترین مناطق و مساعدترین سایت های غواصی در کشورمان را در برگرفته است.

پوشش مرجانی این جزیره در سواحل شرقی آن واقع گردیده که هر ساله مورد بازدید بسیاری از علاقه مندان غواصی قرار می گیرد. غواصی در جزیره کیش در تمامی طول سال امکان پذیر بوده و سایت های کم عمق این جزیره برای غواصی تمامی افراد حتی اشخاص مبتدی بسیار مناسب است. همچنین وجود مراکز آموزشی و تفریحی غواصی در کیش این جزیره را تبدیل به قطب غواصی کشور نموده است.

لازم به ذکر است سایت سرزمین آبی طبق هماهنگی قبلی با استاد محمد رسول باقریان اجازه نشر مربوط به اطلاعات سایت غواصی در جزیره کیش را دریافت کرده است . جهت اطلاعات بیشتر  میتوانید از منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد تالیف ایشان استفاده نمائید.

بیگ کورال

سایت غواصی در جزیره کیش - بیگ کورال

سایت غواصی در جزیره کیش – بیگ کورال

از سایت های زیبای غواصی در جزیره کیش می توان به سایت بیگ کورال اشاره کرد. این ریف مرجانی که در شرق جزیره قرار گرفته است ، دارای اکو سیستم غنی و زیبایی می باشد که خیره کننده چشمان هزاران غواص ایرانی و خارجی در طول سال بوده است . عمق این سایت به هنگام مد کامل از ۶ تا ۸ متر و هنگام جزر کامل کمتر از ۵ متر می باشد این سایت از تنوع فراوانی از آبزیان برخورداراست.

از انواع ماهی ها می توان به : جراح – دختر ناخدا – هامور – جاش – ساردین – باراکودا – تن – اژدر ماهی – موری ایل – استون فیش – اسکورپیون – دلقک و ریف شارک و همچنین سفره ماهیان اشاره کرد. انواع لابستر و لاک پشتهای پوزه عقابی و پشت سبز ، همچنین مرجان های طبقاتی و مغزی و نیز بعضی اوقات انواعی از سافت کورال در این سایت غواصی دیده می شوند . پوشش مرجانی سایت که شمالی – جنوبی و در امتداد ساحل همانند نواری کشیده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است .برای دسترسی به این سایت می توانید از مراکز غواصی موجود و قایق های غواصی استفاده کرده و یا می توانید با اتومبیل به ساحل هتل سیمرغ و از آنجا به آسانی به سایت بیگ کورال رسید . این سایت برای اسنورکلینگ و نایت دایو بسیار مناسب است .

همچنین در سایت بیگ کورال صخره های زیر آبی بسیار زیادی پدیدار می گردند که مملو از آبزیان ریز از جمله انواع خرچنگها ، میگوها و عنکبوت های دریایی بوده که برای عکاسی مایکرو بسیار مناسب است . متأسفانه در سالهای اخیر به دلیل عدم توجه به محیط زیست دریایی این منطقه پوشش مرجانی آن بسیار آسیب دیده و به جرأت می توان گفت که عملاًتخریب و از بین رفته است .

عواملی نظیر لنگر اندازی ، برداشت های غیر مجاز و همچنین پدیده کشند قرمز نیز مزیدی بر علت بوده است .

ژوراسیک پارک

سایت غواصی در جزیره کیش - ژوراسیک پارک

سایت غواصی در جزیره کیش – ژوراسیک پارک

اما سایت  زیبای ژوراسیک پارک نیز که روزی پوشیده از مرجانهای متنوعی بوده است امروزه تقریباً تبدیل به کویری در زیر آب گردیده است ! باقیمانده این سایت حفره ای است که در عمق ۱۲ متری شرق جزیره کیش واقع گردیده است . در اطراف این حفره هنوز هم می توان باقیمانده مرجانهای مغزی را دید و از معدود فرشته ماهیان آن منطقه لذت برد . در درون این حفره چندین هامورماهی بزرگ زندگی می کردند که آنها هم توسط سود جویان طعمه شکم پرستی گردیدند.

دسترسی به این منطقه که تنها باقیمانده ریف منقرض شده ژوراسیک پارک است امروزه فقط با استفاده از قایقهای غواصی امکان پذیر است.

اگر چه این نقطه دیگر چیزی برای پذیرایی از بازدید کنندگان ندارد ولی بازدید از مناطق تخریب شده توسط بشر خالی از لطف نبوده و امید است موجب عبرت آیندگان گردد.

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

ساترن کرک

سایت غواصی در جزیره کیش - ساترن کرک

سایت غواصی در جزیره کیش – ساترن کرک

از دیگر سایت‌های غواصی در جزیره کیش ساترن کرک یا شکاف جنوبی می‌باشد که بسیار زیبا بوده، اما به دلیل دوری نسبی، کمتر ملاقات کننده‌ای دارد.

این ریف در ۳ مایلی جنوب جزیره واقع گردیده است و از شکافی تشکیل شده است که تا عمق ۲۲ متری نیز ادامه می‌یابد. دسترسی به این سایت فقط با قایق و با استفاده از مراکز سطح جزیره کیش امکانپذیر می‌باشد.

از آبزیانی که در این سایت به چشم می‌خورند، می‌توان دسته‌های بزرگ باراکودا، بلک تیپ و خفاش ماهیان را نام برد. با توجه به جریان آب این منطقه، غواصی در این سایت نیاز به تجربه و تبحر فراوان در غواصی داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمی‌باشد.

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

کشتی داما

سایت غواصی در جزیره کیش - کشتی داما

سایت غواصی در جزیره کیش – کشتی داما

این کشتی باربری سنگالی که در عمق ۳۳ متری آب‌های جنوب شرقی کیش آرمیده است در یکی از شب‌های پاییزی سال ۱۳۸۴ به دلیل آبگرفتگی موتورخانه، اعلام وضعیت بحرانی نمود، اما از درخواست کمک سر باز زد صبح روز بعد به دلایل نامعلومی غرق و برای همیشه معمای مرموز خود را به اعماق برد در تحقیقات بعدی مشخص گردید که به مدارک کشتی دستبرده شده است و کشتی ۱۰ سال جوانتر از تاریخ ساخت خود معرفی گردیده است این دلیلی کافی برای عدم پرداخت بیمه کشتی و بار موجود در آن سینک آشپزخانه، سرامیک و تخته‌ توسط شرکت‌های بیمه بود. در هر صورت این کشتی اکنون پس از گذشت کوتاه مدتی که در اعماق آرمیده است تبدیل به زیستگاهی مصنوعی برای آبزیان و همچنین سایت جدیدی برای غواصی گردیده است.

غواصی در اطراف این مغروق که در فاصله ۴ مایلی از جزیره به پهلوی راست خود خوابیده است، نیاز به تبحر خاصی نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتی، فراگرفتن دوره تخصصی کشتی‌های غرق شده الزامیست.

ورود به بدنه کشتی از طریق پنجره کابین فرماندهی امکان‌پذیر بوده و عبور از راهروی پشتی کابین فرماندهی و ورود از طریق در آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه هدایت می‌نماید پروانه کشتی نیز که مکان مناسبی جهت عکاسی به شمار می‌رود در عمق ۳۰ متری قرار دارد از آبزیان این منطقه می‌توان خفاش ماهیان، باراکودا، انواع سنگسر، سرخو و نیز اژدرماهیان را نام برد دستیابی به این کشتی مغروق که مکان زیبا و مناسبی برای آموزش دوره تخصصی کشتی‌های غرق شده می‌باشد فقط با قایق‌های غواصی امکانپذیر می باشد.

اما اینجانب مختصات جی پی اس آن را نیز که به شرح زیر است در اختیارتان خواهم نهاد:

۲۶ ۲۹ ۷۹۷ N

۰۵۴ ۰۴ ۴۳۱ E

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

 

کلبه هور

سایت غواصی در جزیره کیش - کلبه هور

سایت غواصی در جزیره کیش – کلبه هور

 

این سایت که در غربی ترین دماغه جزیره کیش و در مکانی به همین نام واقع گردیده است نیز از نقاط مساعد غواصی در جزیره کیش و به خصوص به هنگام وزش بادهای شرقی که غواصی در سواحل شرقی جزیره کیش را نامساعد می نماید می باشد.

ورود به سایت از طریق ساحل کوچک جنوب آن و یا از طریق پرتگاه صخره ای غرب آن امکان پذیر می باشد. بستر سایت صخره ای بوده و از آبزیان آن می توان ، هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاکپشتها را نام برد. همچنین در ساحل جنوبی آن ( محل ورود و خروج به سایت) غاری کوچک به طول ۵ متر وجود داشته که عبور از آن به هنگام مد کامل بسیار لذت بخش خواهد بود. عمق سایت غواصی کلبه هور از شمال به جنوب بیشتر گردیده و تا ۸ متر نیز ادامه دارد.

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

 

رویال راک

سایت غواصی در جزیره کیش - رویال راک

سایت غواصی در جزیره کیش – رویال راک

رویال راک مجموعه ای از چند صخره گرانیتی بزرگ و کوچک است که در اسفند ماه سال ۱۳۸۷ پس از به گل نشستن بارج حامل صخره های گرانیتی که توسط یدک کش بلژیکی بنام سی رویال از عمان به بحرین حمل می گردید و در مسیر خود دچار طوفان شده و به سواحل آرام جزیره کیش پناه آورده بود به درون آب ریخته شد . این سایت بسیار سریعتر از آنچه متوقع بود تبدیل به زیستگاه بسیار زیبائی گردید و به دلیل بستر شنی منطقه که عاری از هرگونه پناهگاه برای آبزیان است . مکانی بسیار مساعد برای جذب انواع ماهی و دیگر آبزیان گردید . شاید بتوان از این سایت به عنوان نخستین زیستگاه مصنوعی منطقه یاد کرد.

این سایت در عمق ۹ متری آبهای شرق جزیره کیش و در مجاورت اسکله هتل تابان ، تقریباً روبروی برجهای دوقلوی کیش و در فاصله ۲۵۰ متری قرار گرفته است. از ماهیان این منطقه میتوان گونه هایی از فرشته ماهیان و پروانه ماهیان را نام برد . همچنین دو قطعه شقایق با دلقک  ماهیان خود نیز به این سایت انتقال داده شده است که در صورت آنکه سایت ازافراد سود جو محافظت گردد مطمئناً در سالهای آتی از بهترین سایتهای مرجانی و غواصی جزیره کیش خواهد بود.

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

 

کشتی یونانی

سایت غواصی در جزیره کیش - کشتی یونانی

سایت غواصی در جزیره کیش – کشتی یونانی

در غرب جزیره زیبای کیش و در نزدیکی مجتمع غروب کیش، کشتی عظیم الجثه ای در سواحل نیلگون آرمیده که به کشتی یونانی معروف شده است . این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت ویلیم همیلتون در بندر گلاسکو ساخته شد . وزن کشتی در هنگام ساخت ۷۰۶۱ تن و طول آن ۱۳۶ متر بوده است . این کشتی که یکی از جاذبه های جزیره کیش است ، از نظر تاریخی قدمت و اهمیت چندانی ندارد. این شناور باری در تاریخ چهارم مرداد ماه ۱۳۴۵ این کشتی که از بندر امام خمینی عازم یونان بوده به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورینوکو، یدک ‌کش هلندی برای بیرون کشیدن این کشتی به ثمری نرسید . اطلاعات بدست آمده از شرکت بیمه لویدز لندن نشان دهنده این است که این کشتی در زمان به گل نشست متعلق به کشور یونان بوده است . این کشتی در سالهای بین ۱۳۳۸ تا یکسال قبل از این حادثه، در مالکیت خطوط کشتیرانی ایران در تردد بوده است و نامهای قبلی کشتی ، به ترتیب شیپور امپراطور ، ناتورالیست ، سیروس فارس ، همدان و در هنگام به گل نشستن به نام کولااف بوده است . علت به گل نشستن کشتی همچنان در پرده ای از ابهام است . همچنین حق بیمه بسیار زیاد کشتی نزئ شرکن لویدز انگلستان شائبه های زیادی را ایجاد نموده است.

اما آنچه که به این کشتی فرسوده غول پیکر اهمیت می دهد، موقعیت آن در غرب جزیره و در هنگام غروب خورشید است. غروب خورشید در سواحل کیش از مناظر بسیار جذاب و تماشایی است. درخشش آخرین شعاع های نور خورشید بر پهنه آسمان، طیف رنگ های زرد و قرمز و نارنجی و سایه روشن های لکه های ریز و درشت ابر، تابلویی چنان زیبا و خیال انگیز را در پشت کشتی یونانی پدید می آورد که نظیرآن را کمتر می توان یافت. از این روست که هر روزه گروه زیادی از گردشگران و مشتاقان با دوربین هایشان به محل کشتی یونانی می روند و به تماشا و عکسبرداری از این منظره زیبا و خیال انگیز می پردازند.

غواصی در این مکان نیز علی رغم آنکه کمتر از سایت های دیگر مورد توجه قرار گرفته است خالی از لطف نمی باشد . این سایت نیز از نقاط مساعد غواصی در جزیره کیش به هنگام وزش باد های شرقی و نامساعد بودن سواحل شرق جزیره کیش می باشد . اگر چه عمق ۴ تا ۵ متری آب در این سایت نیاز به تجهیزات غواصی را محسوس نمی نماید و حس کنجکاوی شما با استفاده از اسنورکلینگ ارضا خواهد گردید ، اما لذت بازدید از پروانه این کشتی بسیار مشهور به هنگام غواصی وصف ناشدنی است . عمق آب در قسمت پروانه ۸ متر بوده وبستر اطراف این کشتی به گل نشسته پوشیده از آهن آلات و قطعات فولادی می باشد . جالب است بدانید که وجود اکسید آهن در این منطقه باعث سرخ فام شدن شن های اطراف کشتی یونانی گردیده است.

ورود به سایت از طریق پله های تعبیه شده در پارک ساحلی مقابل کشتی تسهیل گردیده و به آسانی با شنا بر روی سطح آب در عرض چند دقیقه می توان به زنجیر لنگر رسید . همچنین بازدید از درون کشتی نیز از حفره شمالی آن امکانپذیر است . البته ورود به بدنه آن به دلیل پوسیدگی می تواند خطرناک باشد .

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

 

کنیون

سایت غواصی در جزیره کیش - کنیون

سایت غواصی در جزیره کیش – کنیون

اما سایت غواصی کنیون نیز دره ای زیر آبی در جنوب غربی جزیره کیش در میان ساترن کرک و کشتی یونانی می باشد که با توجه به بستر صخره ای خود زیستگاه ماعدی برای گونه های مختلف آبزی گردیده است.

عمق این سایت مابین ۱۷ تا ۲۱ متر بوده و در این سایت گاهی کوسه های بلک تیپ نیز مشاهده گردیدهاند . تقریباً این سایت با توجه به دوری از ساحل از تخریب بدور مانده است و امید است که با توجه به بستر مناسب خود به سایتی پر بازدید در آینده تبدیل شود . دسترسی به این منطقه نیز فقط با قایق امکانپذیر است.

منبع : کتاب راهنمای جامع غواصی در آب های آزاد

نویسنده : استاد محمد رسول باقریان

 

}